Aktuality

Od opozice se automaticky očekává, že bude pouze kritizovat a vyhledávat každou příležitost k tomu, aby poukázala na chyby či špatná rozhodnutí vládnoucí koalice. Hradišťáci si však v okamžiku, kdy byli odejiti do opozice, jasně řekli, že udělají vše proto, aby si takovou nálepku nezasloužili.

K plnění rozpočtu městě jsme vznesli dotaz na efektivitu vymáhání pohledávek. Např. nezaplacené pokuty za dopravní přestupky narostly na 11,5 mil. Kč a jako Hradišťáci si myslíme, že by město mělo využívat všech nástrojů, které jsou k dispozici. Dluhu a pokuty s prostě mají platit.

Život v Hradišti bude opět dražší. Vedení města se totiž rozhodlo, že od příštího roku navýší o polovinu daň z nemovitostí a poplatek za odpad zvedne dokonce na dvojnásobek – tedy z dosavadní pětistovky na rovných 1000 Kč. S tím jako Hradišťáci rozhodně nesouhlasíme.

Plánovaný záměr vybudování nového bytového domu v lokalitě Na Rybníku, který má nahradit současný bar, pivnici a lékárnu, vyvolal velkou vlnu emocí. Především sousedé z nejbližšího okolí se bojí, že dojde k zásadnímu zhoršení kvality jejich bydlení. A bohužel, přístup radnice těmto emocím pouze přilévá pomyslný olej do ohně.

Hranatý stůl na téma parkování v Uherském Hradišti, který jsme v minulých dnech uspořádali v čele s naším zastupitelem a advokátem Mojmírem Náplavou, potvrdil jeden holý fakt. Parkování v našem městě je stále velký problém a současné kroky vedení města bohužel nenasvědčují tomu, že jej radnice chce reálně řešit. Proč si to my, Hradišťáci, myslíme?

Zastupitelstvo města na svém červnovém zasedání schválilo strategický dokument, z něhož vyplývá, do čeho chce radnice v následujících sedmi letech investovat (kompletní materiál viz odkaz níže). Jde o takový rámcový jízdní řád, který však jasně říká, jaké projekty považuje vedení města za prioritní a jaké peníze chce daným směrem v následujících...

Čas letí a řešení problémů s parkováním v Uherském Hradišti je stále v nedohlednu. Místo toho přišla radnice se změnou dopravních značek, které zakazují např. do Mařatic nebo Štěpnic vjezd dodávek, karavanů či autobusů (výjimku má pouze zásobování, MHD a sanitky). Jenže opravdu jde o správné řešení, nebo nedomyšlený a v mnoha ohledech diskriminační...

Investiční apetit nové radniční koalice nabírá na obrátkách. Dubnové zastupitelstvo totiž posvětilo úpravy dlouhodobého rozpočtu města. Tyto úpravy zahrnují nové projekty za přibližně 130 milionů Kč, které chce vedení města financovat nejen díky zvýšenému výběru daní, ale také např. plánovaným prodejem "nepotřebného" majetku.

Těšili jste se, že od letošního roku dojde ke snížení daně z nemovitostí a radnice vám tak pomůže ušetřit alespoň nějaké peníze? Skutek utek. Zaplatíme stejně, jako v minulosti. Proklamace vedení města se tak rozplynuly jako pára nad hrncem.

Bez ohledu na to, jak bouřlivou debatu jsme o modernizaci teplárny vedly v minulosti a to, jakou z předkládaných variant jsme každý z nás prosazovali, válka na Ukrajině a na ní navazující energetická a inflační krize vše změnila.

Návrh rozpočtu města je přesný součet správných, nesprávných a chybějících proměnných, bez zahrnutí některých zásadních priorit, do kterých by město mělo investovat. Např. investice do okrajových částí jako je např. Jarošov jsou opět opomíjeny nebo odsunovány na další období. Parkovací domy nejsou v rozpočtu ani ve výhledech zmíněny vůbec.

Uherské Hradiště má již několik měsíců novou vládní koalici. A protože platí, že nikoliv podle slibů, ale podle skutků občané poznají úmysly těch, kterým dali ve volbách hlas, začetli jsme se do rozpočtu pro rok 2023, o jehož podporu si nová koalice řekla na posledním zasedání zastupitelstva města. Jsou to totiž peníze, které jako jediné definují,...