Zimní stadion bude o 40 milionů dražší

25.06.2026

Po osmi letech v krajském zastupitelstvu a osmi letech v zastupitelstvu města už nejsem naivní. Vím, že velké a technologicky náročné investice se mohou v průběhu realizace prodražit. Moc ale nerozumím tomu, co se děje u nové výstavby zimního stadionu.

Pamatuji si dobu, kdy se při prvních úvahách mluvilo o částce kolem 250 milionů korun. Další projektování cenu posunulo o více než 100 milionů výš – tehdy ještě ve víře, že město získá dotaci z Národní sportovní agentury.

A teď? Radniční většina schválila další navýšení rozpočtu téměř dokončeného stadionu o zhruba 40 milionů korun. Celková cena tak má dosáhnout 447 milionů korun. Důvodem má být změna systému chlazení ledové plochy kvůli šetrnějšímu a energeticky efektivnějšímu provozu. Ptám se ale: proč toto rozhodnutí nepřišlo mnohem dříve?

U nejvýznamnější investice města za mnoho posledních let se opravdu až v průběhu výstavby řeší jedna z nejzásadnějších technologií – tedy jak a za jaké provozní náklady bude stadion vyrábět led?

To není detail. To měla být jedna z klíčových otázek už na začátku. Hradišťáci proto toto navýšení rozpočtu nepodpořili. Aby bylo jasno: není to nic proti sportu ani proti hokeji. Sport má mít v Hradišti podporu. Ale město musí být rozumné. Musí vážit priority a myslet i na problémy, které lidé řeší každý den.

Za stovky milionů korun jsme mohli vedle rozumnějšího sportovního řešení výrazně posunout i výstavbu parkovacích domů a řešení dramatických problémů s parkováním. Hradiště nepotřebuje další drahé kotrmelce. Potřebuje lepší přípravu investic a odvahu dát peníze tam, kde lidem skutečně pomohou.  

Ing. Michal Dvouletý, MBA, lídr Hradišťáků

Share