Zády k vlastním občanům

30.08.2023

Život v Hradišti bude opět dražší. Vedení města se totiž rozhodlo, že od příštího roku navýší o polovinu daň z nemovitostí a poplatek za odpad zvedne dokonce na dvojnásobek – tedy z dosavadní pětistovky na rovných 1000 Kč. S tím jako Hradišťáci rozhodně nesouhlasíme.

Nevidíme totiž jediný důvod k tomu, aby radnice navyšovala své příjmy. Daňové příjmy města stále trhají rekordy. Vždyť jen za loňský rok přiteklo v důsledku vysoké inflace do městské kasy o 95 milionů více, než si radnice původně plánovala. Navíc město tyto prostředky nevyužívá pro klíčové oblasti, jakými jsou například řešení parkování, dopravního napojení či dostupnosti bydlení.

Hradišťáci již před volbami jasně řekli, že chtějí snížit daň z nemovitostí a nechat lidem v těžkých časech více peněz v peněženkách. Na rozdíl od těch, kteří se stejným sloganem chlubili před volbami na sociálních sítích, my svůj slib dodržíme. Řeči o tom, co všechno se za rok změnilo, na nás neplatí. Na sliby voličům není možné jen tak zapomenout. Kromě toho navržené změny v dani z nemovitostí budou znamenat, že stejné peníze zaplatí jak obyvatelé centra města či Mařatic, tak okrajových částí. Princip rovnosti občanů však naráží na to, že radnice problémy občanů Jarošova, Vések či Míkovic dlouhodobě přehlíží či neřeší.

A poplatek za odpad? K jisté valorizaci musí dojít, ovšem dvojnásobné navýšení, kterým "předběhneme" Zlín a přiblížíme se Praze, považujeme za neracionální úlet, který všechny odradí od toho, aby se stali řádnými občany města. Namísto toho, aby radnice upínala pozornost k tomu, jak počet lidí s trvalým pobytem systematicky navyšovat a zvyšovat svůj podíl na sdílených daních (Hradišťáci takový plán mají), vydala se cestou trestu vlastních občanů. Bohužel.

Ing. Michal Dvouletý, MBA
Hradišťáci