Za co radnice utrácí vaše daně

18.04.2023

Investiční apetit nové radniční koalice nabírá na obrátkách. Dubnové zastupitelstvo totiž posvětilo úpravy dlouhodobého rozpočtu města. Tyto úpravy zahrnují nové projekty za přibližně 130 milionů Kč, které chce vedení města financovat nejen díky zvýšenému výběru daní, ale také např. plánovaným prodejem "nepotřebného" majetku.

Nikdo z nás nezpochybňuje fakt, že má město využít rekordně vysokých daňových výnosů právě na investice. Nikdo také jistě nebude polemizovat o tom, že existuje i městský majetek, který je vhodnější transparentně a lukrativně prodat, než do něj bez efektu vkládat další, nemalé peníze. Zásadním problémem však je, jakým investicím dává radnice přednost. Z pohledu Hradišťáků jsme bohužel zklamáni tím, že ani někteří noví lidé ve vedení města nepřinesli tolik potřebnou "změnu kurzu".

Chcete pár příkladů? Snad se všichni shodneme v tom, že mezi největší problémy našeho města patří parkování, nekonečné kolony, nedostupné bydlení pro mladé a seniory či podfinancované spolky. Jenže namísto toho, aby se radnice skutečně soustředila na řešení těchto problémů, si rada města odsouhlasí architektonickou soutěž na rekonstrukci Masarykova náměstí, investiční záměr revitalizace nábřeží řeky Moravy, další a nemalé finanční prostředky na přebudování bývalé Komerční banky na zázemí pro úředníky, další peníze poputují také na financování provozu HUB123 nebo na nové pracovní místo manažera kybernetické bezpečnosti Městské policie. Paradoxem přitom je, že výběrové řízení na tuto pozici vyhraje shodou okolností jediný uchazeč, navíc koaliční zastupitel.

Nechceme však být pouze kritiky. Dobrou zprávou je, že se vedení města alespoň v něčem inspirovalo programem Hradišťáků a zadalo zpracování místní energetické koncepce. Třeba se tak konečně dočkáme uceleného pohledu na to, jak může město i jeho občané ušetřit na energiích.

Ing. Michal Dvouletý, MBA

Hradišťáci