Z nájemníků řádní občané města

16.09.2022

Počet obyvatel Uherského Hradiště s trvalým pobytem dlouhodobě klesá. Jestliže se v roce 1996 mohlo naše město pochlubit 27 593 občany, v roce 2021 to bylo pouze 25 001 občanů s trvalým bydlištěm. A to přesto, že ve městě vzniká jedna bytovka za druhou.

To má pochopitelně neblahý dopad především na městský rozpočet. Počet obyvatel s trvalým bydlištěm je totiž jedním z klíčových faktorů, na základě kterého se vypočítává podíl města na sdílených daních.

"Je naší povinností, abychom našli způsoby, jak zvýšit podíl Uherského Hradiště na sdílených daních. To dokážeme jen tehdy, když otočíme trend a ukončíme dlouhodobý pokles počtu občanů s trvalým bydlištěm. Jak na to? Rozhodně ne tím, že zastavíme každý metr čtvereční překotnými developerskými záměry, ale tím, že z nájemců bytů uděláme plnohodnotné občany," řekl Michal Dvouletý.

To potvrzuje i advokát a člen finanční komise města, Mojmír Náplava. "Každý nový občan znamená pro rozpočet města stovky tisíc korun navíc. Mít trvalé bydliště v Uherském Hradišti se proto musí vyplatit Dostaneme-li důvěru občanů, jsme připraveni zavést "kartu občana" a s ní spojené benefity, ať už jde o slevy u městských příspěvkových organizací nebo propojení s parkovacím systémem ve městě."

Podle jeho slov je však třeba zaměřit pozornost radnice také na to, aby maximálně zjednodušila agendu, spojenou s přepisem trvalého bydliště. "Radnice v tomto musí být maximálně proaktivní, nikoliv jen čekat, kdo přijde na úřad, vystojí si frontu a přepíše si trvalé bydliště. Zároveň musíme zvážit také zavedení finanční motivace pro nově příchozí občany s trvalým bydlištěm, a to za velmi přísných a transparentních podmínek. Zkušenosti z jiných měst jsou totiž velmi povzbudivé a ekonomicky racionální," dodal Mojmír Náplava.