Uherské Hradiště změnilo svůj územní plán

12.02.2024

Uherské Hradiště schválilo velmi zásadní změny svého územního plánu. A protože každá takto výrazná změna územního plánu se propíše do charakteru města nikoliv na rok či dva, ale doslova na desítky let, jako Hradišťáci jsem předkládaným úpravám věnovali velmi vekou pozornost.

Víte proč? Zde je jen několik základních čísel, které přinese schválená změna územního plánu: 

  •  plochy pro hromadné bydlení navyšujeme o cca 13 % na 54 hektarů,
  • plochy pro individuální bydlení navyšujeme o 36 % na 110 hektarů, 
  • pro bydlení nově uvolňujeme území o celkové o velikosti 90 hektarů,
  • rámcově mluvíme o 2,5 tisících nových bytových jednotek, které přivedou do našeho města 5 835 nových obyvatel

I proto Hradišťáci v uplynulých dnech uspořádali další Hranatý stůl, kterého se zúčastnily na dvě desítky architektů, projektantů, ale také zástupců developerů. Myslím si, že na tomto otevřeném jednání padalo mnoho doporučení a inspirativních myšlenek, které by neměly zapadnout, protože by mohly zásadním způsobem pomoci nejen dosáhnout racionální symbiózy mezi městem a soukromými invertory, ale také řešit řadu problémů. Např. s tím, jak z nájemníků udělat občany s trvalým bydlištěm, nebo jak akcelerovat nabídku dostupného bydlení pro mladé rodiny a seniory. Návodů, jak tento náročný úkol řešit, padlo hned několik.

To, že je to věc nadmíru důležitá, však potvrzuje především pohled na demografickou křivku. Za pár let nás čeká souboj o každou mladou rodinu a zároveň rychlý růst počtu seniorů se svými specifickými potřebami. S přípravou na tento neodvratitelný trend se však nesmí otálet, musí začít už teď hned.

Na druhou strnu nás mrzí to, že se nepodařilo zahrnout do této změny UP opatření, která by zabránila tomu, aby se Vésky, příp. Míkovice a další městské části staly terčem nevhodných developerských aktivit a vznikaly zde "bytovková monstra". Chceme věřit tomu, že budou dodrženy sliby a že radnice podnikne rychlé kroky k tomu, abychom společně vyslyšeli legitimní kritiku místních občanů.