Tanečky kolem daně z nemovitostí

02.02.2023

Těšili jste se, že od letošního roku dojde ke snížení daně z nemovitostí a radnice vám tak pomůže ušetřit alespoň nějaké peníze? Skutek utek. Zaplatíme stejně, jako v minulosti. Proklamace vedení města se tak rozplynuly jako pára nad hrncem.

Abych byl férový, domnívám se, že celý problém, připomínající pohádkovou hlášku "Odvolávám, co jsem odvolal a slibuji, co jsem slíbil", má svůj prapůvod na straně finančního úřadu. Ten radnici nejdříve informoval o tom, že počet obyvatel klesl pod hranici 25 tisíc (což ze zákona znemožňuje původní, zvýšené sazby daně z nemovitostí), aby v těchto dnech s odvoláním na oficiální statistiku naopak sdělil, že až k takovému poklesu nedošlo a ve slovácké metropoli žije 25 019 obyvatel. Vše tak zůstává při starém, včetně vyšších sazeb z daní z nemovitostí.

Škoda, že vedení města nebylo důslednější. Kdyby se nespoléhalo jen na informaci z berního úřadu a ke změně obecně závazné vyhlášky, která upravuje daň z nemovitostí, přistoupilo již na podzimním zastupitelstvu, nic takového by se nestalo. Původní sláva kolem snížení daní totiž nebyla výsledkem politického rozhodnutí vedení města, ale pouhým důsledkem avizovaného poklesu počtu obyvatel. I proto Hradišťáci chtěli jít ještě dál. Navrhovali jsme snížení daně z nemovitostí na polovinu vypuštěním místního koeficientu. Bohužel bez podpory současného vedení města.

Pro letošní rok už není cesta, jak věc napravit. O to víc musíme pohlídat, na co těchto 5,7 mil. Kč vybraných navíc radnice reálně použije. Jako předseda Finančního výboru se zasadím také o to, abychom napříč zastupitelstvem našli shodu na tom, jak změnit vyhlášku o dani z nemovitostí pro příští rok tak, abychom daně v našem městě skutečně snížili.

Ing. Michal Dvouletý, MBA

Hradišťáci