Priority radnice a občanů se rozcházejí

11.06.2024

Priority radnice a občanů našeho města se zásadním způsobem rozcházejí. Jako Hradišťáci jsme na to upozornili na posledním zasedání zastupitelstva města.

Vedení města sice udělalo správnou věc. Koncepce, které se v posledních letech hromadily v šuplících úředníků, seskládalo do jednoho přehledného dokumentu, a z původně 268 plánovaných projektů definovalo 21 prioritních investic. Jenže právě v tom je problém, protože tyto záměry se rozcházejí s tím, co považují za důležité občané města. My, Hradišťáci, jsme se o tom přesvědčili ve velké městské anketě, kterou jsme před několika týdny spustili. Z hlasování na našich webových stránkách totiž vyšlo jasně najevo, že největší prioritu by měly dostat investice do parkování, dopravy a dostupného bydlení.

Mezi prioritami, které prošly pondělním zasedáním městského zastupitelstva, však najdete něco zcela jiného, jako je např. revitalizace nábřeží Moravy, obnova budovy Staré radnice, zelené střechy na školách či redukce autobusového nádraží. Pochvalme radnici alespoň za to, že se v mnohostránkovém materiálu, nazvaném "Hradiště chytře", konečně (byť spíše v náznacích) začíná mluvit o parkovacích domech a je zde řešena také problematika posílení energetické soběstačnosti města.

Nejde ale jen o "velké" koncepční materiály. Jak správně upozornil náš zastupitel a advokát Mojmír Náplava, v případě řešení problémů, trápících občany našeho města, je důležité, aby nezůstalo pouze u slov a pořizování fotek pro sociální sítě. Je třeba, aby se avizovaný zájem problémy skutečně řešit propsal také do finančních plánů města. Ty totiž stále zůstávají v zajetých kolejích a neobsahují nic, co by souviselo např. se zásadním posílením parkovacích kapacit na sídlišti Východ nebo v Jarošově. Co říkáte, není to trochu v rozporu s tím, co čteme na některých sociálních sítích?

A proč je to tak důležité? Protože bez "navedených" peněz na tyto konkrétní investice v rozpočtu města žádná radnice fakticky nikdy nic neudělá. Než vyčlení peníze, jde stále jen a pouze o předvolební sliby. Vládnoucí koalice na rozdíl od opozice tuto možnost má. Tak proč ji nevyužívá?

Ing. Michal Dvouletý, MBA

Hradišťáci