Povolební stigma

17.10.2022

Komunální volby jsou za námi. Voliči rozdali karty a popravdě s nimi pořádně zamíchali. Jedno je však jasné. Vyslali jasný vzkaz, že chtějí změnu nejen ve způsobu řízení města, ale také ve výběru investičních priorit ze strany radnice. My, Hradišťáci, jsme tuto alternativu nabídli a znovu bychom rádi poděkovali za velkou porci důvěry a senzačních 38 553 vašich hlasů, které jsou pro nás velkým závazkem k další práci. Obzvláště teď, když víme, že jsme na počet zastupitelských mandátů jedním ze třech vítězů voleb, a že jsme ve čtvrtině volebních okrsků na počet hlasů dokonce vyhráli.

Bohužel povolební vyjednávání provázelo něco, co si naše město mohlo odpustit. Přestože všichni víme, že politika není procházkou růžovým sadem, doufali jsme, že alespoň na komunální úrovni bude podaná ruka, natož podepsaná dohoda, platit. Věřili jsme tomu, že nikdo nemá zapotřebí jednat za zády a v konečném důsledku zbaběle zradit partnery, s nimiž po celý týden konstruktivně pracuje na tom, aby byl naplněn vzkaz voličů a dosažena změna. Tento příběh je o to smutnější, že byl v podstatě takovou "pražskou kulišárnou", která se zřejmě stane stigmatem nově ustanovené radniční koalice.

Ta je podle našeho soudu vítězstvím těch, kteří se pro jedno křeslo navíc nestyděli přes veškeré dosavadní proklamace "převléct kabát". Současně je však paradoxně také velkou prohrou pro členskou základnu dosud vládnoucích politických stran. Existovaly totiž jiné, reálně dosažitelné a pro tyto strany v konečném důsledku významně důstojnější, varianty radničního uspořádání. Členové těchto stran si musí sami odpovědět na otázku, proč se smířili s vyjednaným minimem, a zda je výsledný stav skutečně tím nejlepším řešením pro občany našeho města.

Jako Hradišťáci si to nemyslíme. A právě proto jsme se rozhodli, že byť z opozičních lavic, přesto budeme intenzivně naplňovat to, co jsme před volbami slíbili. Zasadíme se o to, aby Uherské Hradiště bylo opět městem podle vás.

Vaši Hradišťáci