Nikoliv nový, ale pouze oprášený rozpočet

20.12.2022

Uherské Hradiště má již několik měsíců novou vládní koalici. A protože platí, že nikoliv podle slibů, ale podle skutků občané poznají úmysly těch, kterým dali ve volbách hlas, začetli jsme se do rozpočtu pro rok 2023, o jehož podporu si nová koalice řekla na posledním zasedání zastupitelstva města. Jsou to totiž peníze, které jako jediné definují, co bude radnice skutečně dělat, kterým investicím dá přednost, případně kolik peněz spolyká na svůj vlastní provoz.

Bohužel musíme konstatovat, že trend posledních let pokračuje i po podzimní personální rošádě na radnici. Přestože koalice plánuje pro rok 2023 kapitálové (investiční) výdaje ve výši 332 mil. Kč, stalo se evergreenem, že se z těchto velkolepých plánů nakonec podaří realizovat jen minimum. Vždyť z původního plánu investic v roce 2022 ve výši 344 mil. Kč se po deseti měsících součet proinvestovaných peněz smrskl pouze na 84 mil. Kč.

Ještě smutnější je pohled na seznam investičních priorit. V těch plánovaných pro rok 2023 noví lidé na radnici provedli jen kosmetické úpravy rozpočtu, který připravovalo ještě minulé vedení města. Jejich tvrzení o tom, že budou "změnou" (či opozicí v koalici) se tak rozplynuly jako pára nad hrncem. 

Dali jsme si tu práci a plánované investice ze "starého" a "nového" návrhu rozpočtu přehledně porovnali (viz níže). Stejná "písnička" je to i v případě výhledu do roku 2026, kde nenajdete žádné parkovací domy, dostupné bydlení pro mladé a seniory ani výraznější podporu spolků apod.

Hradišťáci slíbili voličům zcela jiný přístup. Pro tento rozpočet jsme tedy rozhodně zvednout ruku nemohli. A pokud bychom byli součástí nové koalice, předložení rozpočtu v této "nezměněné" podobě bychom ani nepřipustili.

Ing. Michal Dvouletý, MBA
Hradišťáci