Hradišťáci sníží daň z nemovitostí

24.08.2022

Hradšiťáci chtějí ulevit rodinným rozpočtům domácností v Uherském Hradišti. Důvodem je stále se prohlubující ekonomická krize, enormní růst cen energií, potravin, ale i hypoték. Hradišťáci proto chtějí snížit daň z nemovitostí, což by znamenalo, že každá domácnost, která vlastní nějakou nemovitost, bude muset státu odvádět o několik stovek až tisícovek korun každý rok méně.

"Jedinou daní, kterou může město svým rozhodnutím ovlivnit, je právě daň z nemovitostí. Přitom je to velmi jednoduché. Stačí změnit obecně závaznou vyhláškou, kterou se stanovuje tzv. místní koeficient, tedy hodnota, kterou se násobí vypočtená daň z nemovitostí. Když byl v roce 2011 tento koeficient radnicí zaveden, obecně to znamenalo dvojnásobné zvýšení daní pro majitele nemovitostí v našem městě. Naopak teď je ten správný okamžik, kdy je třeba, aby se daně občanům našeho města snížily," uvedl za Hradišťáky advokát a člen finanční komise města, Mojmír Náplava.

Podle jeho slov toto snížení daní navíc rozpočet města bez větších problémů unese. "Je nutné uznat, že hospodaření města je ve výborné kondici a v důsledku vysokých cen také prudce rostou příjmy města ze sdílených daní. Dokonce si troufnu tvrdit, že snížení daně z nemovitostí v celkovém součtu asi o 15 milionů Kč ročně nezpůsobí v hospodaření města žádné obtíže. Navíc tyto peníze nikam nezmizí, ale zůstanou v peněženkách občanů," tvrdí Náplava.

"Hradišťáci jsou přesvědčeni o tom, že nejen stát, ale i město musí přiložit ruku k dílu a pomoci občanům Uherského Hradiště zvládnout vlnu zdražování a drahoty. "Lidé budou potřebovat v této náročné době každou korunu," je přesvědčen Mojmír Náplava.