Hradišťáci "byli odejiti" do opozice

03.10.2022

Hradišťáci šli do komunálních voleb v Uherském Hradišti s tím, že chtějí změnit styl řízení města i např. výběr investičních priorit, kterým dává radnice přednost. Těší nás, že toto volání po změně i kompetentnost, kterou naše kandidátka nabídla, oslovilo tak velké množství voličů a stali jsme se jedním z vítězů letošních voleb. Přesto jsme byli odejiti do opozice.

Důvodem je zrada hnutí ANO, které sice s námi a Piráty před týdnem podepsalo memorandum o povolební spolupráci, ale jak nakonec vyplynulo na povrch, za našimi zády dojednávalo spolupráci s koalicí Spolu pro Hradiště. Přestože jsme celý týden intenzívně jednali o finální podobě koalice, měli jsme téměř hotové společné programové prohlášení a pracovali jsme na textu koaliční smlouvy, v neděli ráno jsme ze strany hnutí ANO obdrželi výpověď z memoranda. Večer jsme se tak všichni dozvěděli, že má hnutí ANO uzavřenu pevnou a neoblomnou dohodu s ODS a TOP 09.

O to smutnější je fakt, že přestože jsme celý týden vedli konstruktivní a tvůrčí jednání s nově zvolenými zastupiteli za hnutí ANO, vše padlo v okamžiku, kdy se z Prahy vrátila jejich poslankyně Margita Balaštíková s tím, že "zachraňuje" situaci, vypovídá memorandum s Hradišťáky a Piráty a v konečném důsledku přináší pro hnutí ANO zřejmě výhodnější dohodu s ODS a TOP 09. Jistě nejen pro Hradišťáky je tato situace velmi hořkým zklamáním. Především je však důkazem toho, jak někteří lidé, s nimiž se po celý týden díváte z očí do očí a s nimiž otevřeně diskutujete a tvoříte, dokáží rychle a radikálně změnit své postoje a názory, když jim zavelí stranický sekretariát.

Všichni víme, že politika není procházkou růžovým sadem. I v politice by však měla platit základní pravidla slušnosti. Podaná ruka má platit, natož podepsaná dohoda. Je však vidět, že pro některé ani toto neplatí a nepřestanou do Uherského Hradiště a do naší komunální politiky tahat zvláštní pražské politické manýry. Ty jsou možná přínosem pro některé vyvolené, ale rozhodně ne pro občany našeho města.

Vzhledem k tomu, že jak ANO, tak Spolu pro Hradiště vyloučily další jednání s Hradišťáky, odcházíme v tuto chvíli do opozice. Ani to však nezabrání tomu, abychom prosazovali změny, které považujeme za správné. I nadále budeme pracovat na tom, aby Uherské Hradiště bylo opět městem podle vás a aby také váš hlas byl slyšet po celé následující čtyři roky.

Michal Dvouletý, lídr Hradišťáků