Sportu dáme zelenou

26.08.2022

Hradiště na první pohled žije. Když se však podíváte za kulisy našeho města, tak zjistíte, že má vůči svým občanům nejeden dluh. Zlepšovat je co určitě v oblasti vytvoření podmínek pro sport a pohyb, především mládeže. Prvoligoví fotbalisté sice zvedají nad hlavu zlaté poháry, ale zaměstnancům klubu při tom prší střechou městské sportovní haly na pracovní stoly. Výraznější podpory ze strany radnice se musí dostat také další sportům, protože každý jeden klub přispívá k tomu, že je Hradiště významnou sportovní metropolí.

"Budeme usilovat o dostavbu městského fotbalového stadionu a rekonstrukci městské sportovní haly. Uděláme vše pro to, abychom našli řešení pro začínající fotbalisty vybudováním tréninkového centra pro mládež, kde by se mohli rodit noví Kadlecové či Petrželové," upozorňuje na absenci důstojných podmínek pro malé fotbalisty Radomír Vlk, hlavní pořadatel při ligových utkáních 1.FC Slovácko a předseda SK Mařatice. Ruku v ruce s tímto plánem jde také modernizace fotbalových hřišť v jednotlivých městských částech tak, aby byly důstojným zázemím pro sportovce všech generací.

Za nevyhnutelné považují Hradišťáci také zachování podmínek pro lední hokej a bruslení ve městě. "Jsme si vědomi toho, že k tomu může dojít jen investicí do vybudování nové ledové haly. Přesto však chceme stávající plán výstavby nové zimní haly přehodnotit, případně jej změnit tak, aby byl projekt skutečně efektivní. Máme totiž reálnou obavu z toho, že si stávající plán vyžádá stamilionové investice, ve finále však nepřinese dostatečné zázemí pro fanoušky, čímž bude výrazně limitovat možnosti rozvoje hokejového klubu. Na prvním místě musí zůstat účelnost a efektivita takto vysoké investice," obrací pozornost na další důležitý problém kandidát a člen sportovní komise města Aleš Mazúrek.

Sport však Hradišťáci nevidí jen na profesionální úrovni. Úkolem města je vytvořit podmínky pro sportování všech občanů, a hlavně přivést na sportoviště mladou generaci. "Přestaneme odkládat opravy sportovišť v našem městě. V Jarošově vybudujeme víceúčelové hřiště a velkou pozornost chceme věnovat také sídlišti Východ, kde žije několik tisíc obyvatel. Máme konkrétní představu o modernizaci zdejšího sportoviště, které v současné podobě nevyhovuje jak sportovcům, tak ani základní škole," říká podnikatel a kandidát Ivo Mitáček, který již v minulosti připravoval konkrétní návrhy modernizace tamního sportoviště.

Hradišťáci si také uvědomují, jak důležitá je práce desítek trenérů a funkcionářů, kteří se starají bez nároku na odměnu o sportoviště, a především o pohyb a sportování mládeže. A zdaleka nejde jen o fotbal či hokej. Jde také o desítky dalších sportů, které jakoby kvůli mizivé podpoře ze strany města stály stranou zájmu.

"Město by mělo vytvářet nejen koncepce rozvoje sportu, ale mělo by skutečně nabídnout odpovídající finanční pomoc všem fungujícím sportovním oddílům. Jinak se taková koncepce stane jen dalším šanonem v šuplíku úředníků na radnici. Chceme to změnit a budeme prosazovat to, aby úsilí a zápal členů všech sportovních oddílů, který v neposlední řadě přenášejí také na mládež, byly ze strany města důstojně, stabilně a dlouhodobě podporovány. Obzvláště teď, kdy také na sport doléhají finanční problémy, spojené s cenami energií a rostoucí inflací," dodává Aleš Mazúrek.